Ukupno: 194909
Ekološka akcija : Reci NE plastičnim vrećicama
Autor: Tanja Grizelj-Smoday, 16. 5. 2017.

Ekološka sekcija Obrtničko- Industrijske škole  u Imotskom pokrenula je ekološku akciju prikupljanja selektivnog otpada pod nazivom „ Reci NE plastičnim vrećicama „.
Ova ekološka akcija organizirana je povodom DANA PLANETA ZEMLJE koji se obilježava 22. travnja od 1990 godine .

Nastavnicima i učenicima smo uz prigodan letak s preporukama UNEP-a (Programa Ujedinjenih naroda za okoliš) o mijenjanju štetnih navika u svladavanju klimatskih promjena, podijelili tri stvari:

Informaciju - publikaciju Okoliš na dlanu 2016, peto izdanje najpopularnije tiskovine Agencije, koji na jednostavan i sažet način, koristeći pristup putem pokazatelja, prikazuje stanje i promjene okoliša u Republici Hrvatskoj. ( gospodarenje posebnom kategorijom otpada – otpadne baterije, str. 22 )

Upozorenje - sjenilo za zaštitu od sunca, koje podsjeća na izrazito visoke temperature kao posljedice klimatskih promjena.

Akciju - platnenu vrećicu kao dobru zamjenu za prekobrojne plastične vrećice, koje su teško razgradive u prirodi.

DAN PLANETA ZEMLJE

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je  na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine.

Kao i prethodnih godina, i ove će godine Dan planeta Zemlje biti posvećen jedinstvenim problemima i izazovima našeg vremena. Zbog migracije stanovništva u urbane sredine i sve većih posljedica klimatskih promjena ukazuje se na potrebu održivog razvoja velikih gradova u kojima danas živi pola svjetskog stanovništva.

Stoga je ovogodišnja tema „Zeleni gradovi“, a kampanja je usmjerena na „zeleniju“ energiju, zgrade i promet u velikim gradovima .

Zašto su plastične vrećice štetne?

Plastične vrećice su zbog svojih karakteristika kao što su niska cijena , mala težina i velika čvrstoća vrlo popularne i svi ih više - manje koristimo u različite svrhe . Međutim, da li pri uzimanju nove vrećice u dućanu razmišljamo koliko će toj vrećici , kad završi na smeću , trebati da se razgradi ?

Jeste li znali ?

• Plastična vrećica proizvodi se od polietilena , naftnog derivata kojemu treba gotovo 1000 godina da se razgradi .
  • Kada bi samo svaki peti građanin Hrvatske prestao koristiti plastične vrećice , sljedeća bi generacija u prirodi zatekla 199,588.400.000 vrećica manje .
  • U svijetu se godišnje koristi oko 500 milijardi plastičnih vrećica , odnosno milijun vrećica po minuti .
  • Prosječan građanin troši oko 1.000 plastičnih vrećica godišnje .
  • Toksični dim koji nastaje pri spaljivanju plastike ubija stotine ljudi svake godine .
  • Pri spaljivanju 4 plastične vrećice potroši se onoliko kisika koliko je potrebno čovjeku za jedan dan .
  • Prilikom razgradnje polietilena nastaju mikroskopske otrovne čestice koje prodiru u hranidbeni lanac , kontaminirajući eko
  • Plastika na poljima zaustavlja prolaz kisika i uzrokuje neplodnost tla .
  • Više od milijun ptica i 100.000 morskih sisavaca ugine svake godine nakon što pojedu ili se zaglave u plastične vrećice .

Irska je 2002. uvela takozvani plastax , porez na plastične vrećice kojim se njihova potrošnja smanjila za 90% .