Ukupno: 195668
Kako se suočiti sa stresnim događajima
Autor: Ivanka Gudelj, 31. 3. 2020.

Roditeljima i učenicima :
Kako i na koji način se suočiti sa koronavirusom, izolacijom,  otkazivanjem važnih planova, online školom, … i svim ostalim teškim stvarima koje nam se događaju zadnjih dana – bilo da si dijete ili roditelj.
 Zadnjih tjedana,  doživjeli smo brojne gubitke: gubitak kontrole, gubitak uobičajne rutine i navika, gubitak socijalnih kontakta (bliskih, poslovnih). Možda se ti ili netko tebi  blizak suočava sa cijelim nizom emocija – strah, tjeskoba, zbunjenost, ljutnja, nesigurnost, nemir, povećan oprez, razdražljivost, tuga, bespomoćnost, beznađe, doživljaj gubitka kontrole, nezadovoljsto. Nemogućnost koncentracije, organiziranja, izvršavanja predviđenih zadataka i bezvoljnost su samo neke od prirodnih reakcija na ove nemile okolnosti koje su nas sve skupa zadesile.
U redu je da doživljavamo gomilu emocija, koje ni ne možemo ili ne znamo detektirati.
U redu je, kako god da se osjećaš. U redu je i ako ne znaš kako se osjećaš. Nema pravog ni točnog odgovora kako se trebaš osjećati, što trebaš misliti.
Dugotrajna situacija straha i bojazni od zaraze korona virusom, samoizolacije, straha za vlastiti život i život bližnjih. Materijalne, egzistencijske, zdravstvene i mnoge druge brojne brige postali su sastavni dio naših života. Brige o tome kako smo i što nam se događa su očekivane u ovom periodu. Pitanja koliko dugo će ovo trajatikako će se razriješitihoće li se ponoviti – potpuno su prirodna. I svima nama ovih dana intenzivno se javljaju. Iako nam možda neće olakšati, moramo znati nismo sami u njima i s njima.
Za vrijeme ovog perioda budimo blagi i nježni prema sebi i drugima. Dajmo si vremena da se prilagodimo. Adaptacija na brojne promjene ne događa se u trenutku – adaptacija je proces. Naši trenutni uspjesi u organizaciji dana, ispunjavanju školskih ili poslovnih obveza, roditeljskih dužnosti, pružanju prijateljske tople riječi možda nisu na našem uobičajenom niovu, ali su najbolje što možemo dati u ovom trenutku. I za druge i za nas, više nego dovoljne. Za početak, fokusirajmo se na male stvari, na fiziološke potrebe – za spavanjem, hranom, higijenom.
Isplanirajmo jednu ili dvije aktivnosti – sljedeća dva, tri ili pet sati. Planiranje pet dana unaprijed u strogom i striktnom roku s očekivanjima da ćemo uspjeti gotovo je nemoguće i, također, osuđeno je na neuspjeh.
Napravimo mini rutinu – pospremanje, kuhanje, obavljanje osobne higijene, čitanje knjige/igranje, obavljanje poslovnih ili školskih zadataka, spavanje.
Smanjimo očekivanja od sebe da bi trebali funkcionirati na način na koji smo inače funkcionirali – to je zadatak u kojem gotovo sigurno nećemo uspjeti.
I važno – nemojmo sebi odmagati – birajmo provjerene i realne informacije i oduprimo se želji da kontinuirano pregledavamo novosti, snimke i fotografije ili statistike.
 Osluškujmo svoje potrebe i potrebe djece -  ako nam (im) treba odmor priuštimo ga, ako trebamo odmak, uzmimo knjigu ili gledajmo film, ako trebamo zagrljaj ili pažnju, zatražimo je. Ako trebamo zabavu, igrajmo se.Uzmimo vremena i za sebe i za našu djecu.  Ako vas djeca trebaju (fizički i/ili emotivno) više nego inače to je očekivano i normalno. Djeca traže vašu podršku, vi ste im oslonac za sigurnost. Dajte im prostora i vremena za razgovor.
I ne zaboravimo, i dalje da imamo odgovornost čuvati sebe i druge od potencijalne zaraze korona virusom. I ako nam se čini da ne radimo ništa, radimo puno i mnogo. I možda naši mali koraci nikad nisu značili tako puno i bili tako veliki.
Ovo su potpuno nove okolnosti u kojima se ne moramo snaći najbolje i ako trebate stručnu pomoć – osnovani su besplatni telefoni za sve županije na kojima će  stručnjaci dati riječi utjehe i podrške. Potražite ih na stranicama Zavoda za javno zdravstvo ili web stranicama Hrvatske psihološke komore.

Tijekom trajanja epidemije korona virusa stručna služba škole Vam je na raspolaganju za pitanja i podršku  na e-mail :
Ivanka Gudelj ivanka.gudelj@skole.hr
Silvana Vlašić  :  silvana.vlasic@skole.hr
Matko Rudež : matko.rudez@skole.hr

Srdačan pozdrav i ostanite doma!