Koraci Obrtničko-industrijske škole u Imotskom u projektu Ulicom hrvatskoga jezika
Autor: Zorica Kujundžić, 3. 6. 2022.

Obrtničko - industrijska škola u Imotskom dio je projekta Ulicom hrvatskoga jezika koji je trajao godinu dana. U projektu su sudjelovali učenici srednjih škola iz Slavonskog Broda, Konjščine, Novske, Makarske, Čakovca, Pakraca, Zagreba,Požege i Imotskoga. Projekt Ulicom hrvatskoga jezika rezultat je suradnje deset srednjih škola u Hrvatskoj, a zamišljen je kao ulica sastavljena od učeničkih aktivnosti.  Svaka aktivnost predstavlja jedan kućni broj te ulice, a obilježava važne dane, datume, mjesece vezane uz hrvatski jezik i književnost, povijest i kulturu. Svatko tko je zainteresiran, može prošetati ulicom hrvatskoga jezika te preko kućnih brojeva upoznati i proučiti hrvatski jezik i književnost, povijest i  kulturu. Obilježeni su sljedeći važni dani/datumi: Europski dan jezika, Dan europske baštine, Međunarodni dan kulturne baštine, Tjedan zabranjenih knjiga, Mjesec hrvatske knjige u Godini čitanja, Minuta za čitanje u Godini hrvatske knjige, Međunarodni dan školskih knjižnica, Knjiga učeničkih preporuka u Godini čitanja, Mjesec borbe protiv ovisnosti, Zajedničko božićno drvce sa stihovima, Mjesec hrvatskoga jezika, Dan sigurnijeg interneta, Svjetski dan poezije i sreće, Noć knjige/ Svjetski dan pripovijedanja i Dan hrvatske knjige.  Učenici 1. n razreda dali su veliki doprinos ovom projektu kroz različite aktivnosti kojima smo obilježavali važne datume u godini provođenja projekta. Vrijedno je spomenuti kako je ovaj projekt potaknuo ljubav i interes učenika trogodišnje srednje strukovne škole prema hrvatskom jeziku. Profesorica hrvatskoga jezika Jelena Jonjić poticala  ih je na različite aktivnosti, vodila, usmjeravala i gradila njihove samopouzdanje te ih pobliže upoznala s njima samima. Učenici su proširili svoje vidike, pogled na svijet, probudili u sebi svijest o važnosti njegovanja i čuvanja vlastitoga identiteta te su kroz međusobnu suradnju s ostalim školama i učenicima bila svojevrsni uspostavili neraskidive odnose suradanje I prijateljstva. Ako želite prošetati ulicom našega jezika, pratite sljedeću poveznicu: Ulicom hrvatskoga jezika (diseminacija)

Autor: Zorica Kujundžić, 3. 6. 2022.